Frequently Asked Questions

How much does it cost?
I charge $50 per hour and have a 4-hour minimum. You pay for my time plus groceries including the time for shopping. Depending on the foods you need a 4.5-hour visit plus groceries could be from $280-340.

How often do you come?
I can come every week, every other week or once a month, or as you need. I can also be used for unexpected needs when someone is ill or needs just one or two visits.

What do I get in a visit?
For example in a 4-hour visit, you could have 2 entrees with 3-4 portions each, 2-3 side dishes (3-4 portions) and a hearty grain salad or soup. One vegetarian client gets 2 all in one entrées (veggie, protein over rice for example) 5 portions each and a large hearty salad in 4 hours.

Are there ways to make this more economical?
Yes, share my service with a friend. The more quantity of food does not greatly increase the amount of time spent preparing it. I had a 4-1/2 hour client team up with a friend and they each paid for 3 hours each plus groceries.

Can you accommodate my special diet: Gluten Free, Plant Based, Paleo, FODMAPS, Health Issues, and/or Allergies to many foods?
Absolutely! I am an expert in serving special diets! You tell me what you are cannot eat and I will create delicious foods from what you can. I can accommodate any diet needed.

Do you provide containers for the food?
I do not. My clients provide reusable containers for me to package the food in. Plastic or glass, as you prefer.
I don’t really have a well-equipped kitchen; will I have to buy equipment?
I do require some basic pots and pans, but I also bring some equipment with me. You will need at least: a large pot, medium pot, small covered pot, a skillet, a baking sheet/pan and one large bowl.

Is there a commitment?
The simple answer is no. I can come to cook for you one time or on a regular basis. If you are not happy with my services then you are not obligated to continue.

Is there a way to try this out first?
Yes! I have an introductory service that includes a visit from me to access your needs, check out your kitchen then one cooking session where I will provide you with 2 entrees with sides (4 portions each) a large salad or a soup for $200

Can you use ingredients that I already have?
Yes, if you have ingredients on hand that you’d like me to use up, just let me know in advance and I’ll incorporate them into my menu.

Are there any other expenses?
I do require a few basic staples or condiments be on hand and will purchase them as needed for you: Olive oil, Vegetable oil spray, Condiments or spices, soy sauce/tamari, salt and pepper.

Why do you have to cook in my kitchen, why can’t you just bring food already prepared?
The reason is that I am selling a service, food preparation, not selling food. If I was selling you food, I’d have to rent a certified, health inspected kitchen, which would cost a lot more and be less individualized.

How it Works

Getting Started
Once you contact me, we will set up an appointment to meet for a free consultation. We will discuss what you like to eat, what you don’t eat, what your diet preferences, portioning, and your budget. We will make a date for me to start and I will arrive with all the ingredients and equipment needed to prepare your meals.

 

Meal Prep Made Easy
I make the food, package it up as you desire (in large portions or individually), label it and leave your kitchen as I found it. You won’t even know I’ve been there until you open your refrigerator.

 

Frequency
Most of my clients I visit every other week, getting 2-3 entrees with sides, 4-6 portions each and a hearty soup or salad. They freeze some of the food and spread it out over the two week period. I can come to cook for you every week, once a month, or whatever you need. If you need adjustments of any kind, I am ready to work with you.

 

Cost
I charge $50 an hour, with a minimum of 4 hours. I charge for my time, including shopping (usually a half hour) and cooking. A typical visit of 4.5-5 hours would be between $280-340, depending on food prepared and cost of ingredients. This would provide 15-18 meals depending on portions. I send you my bill with a copy of the receipt and I accept payments through Venmo, which is really easy to use.

 

 Personal Care
I am here to serve you. I take my relationship with you very personally. As far as your food is concerned, or any dietary changes you need to make, I am here to help you!

If you have any questions, I’d be happy to answer them.

Let’s Talk Food